Schwarzenberský plavební kanál

 15 minut      35 minut Nová Pec  ; 60 minut Přední Výtoň

                                                                                                                        

Schwarzenberský plavební kanál je od roku 1963 na seznamu nemovitých kulturních památek technického významu.


Podél části Schwarzenberského plavebního kanálu vede 9 kilometrů dlouhá naučná stezka vhodná pro pěší turisty, cyklisty i tělesně postižené, v zimě také pro běžkaře. Naučná stezka začíná na parkovišti v Jeleních Vrších u dolního portálu tunelu kanálu a končí po 9 kilometrech v Raškově pod Novou Pecí. Na trase jsou umístěny čtyři informační panely. Jelení Vrchy jsou dostupné po silnici přibližně 8 km z Nové Pece. Před více než dvěma sty lety proťala tehdejší pralesy jižní části Šumavy modrá stužka plavebního kanálu, tehdy nesoucího název - krumlovsko-vídeňský, který dnes známe jako Schwarzenberský plavební kanál.


Mimořádné vodní dílo Schwarzenberský plavební kanál bylo postaveno ve svahu Trojmezné a Plechého v letech 1789 až 1791 (první úsek, tzv. "starý kanál" o délce 39,9 km) a 1821 až 1822 (druhý úsek o délce 11,7 km) podle projektu inženýra Josefa Rosenauera. Během let 1793 až 1891 bylo do Vídně splaveno téměř 8 milionů krychlových dřeva. Projektant kanálu Josef Rosenauer byl později za své zásluhy při zásobování Vídně dřevem jmenován čestným občanem města Vídně. U plavebního kanálu našli práci lidé, pro které byly založeny nové osady, jiní přicházeli v době plavební sezóny z blízkého či vzdáleného okolí. Do míst, kde se řeka Große Mühl vlévá do Dunaje, kam připlouvala polena z plavebního kanálu, přicházeli pravidelně lidé ze Strakonicka, mladí muži a ženy.
Plavba dříví na kanálu trvala nepřetržitě do roku 1891, část koryta kanálu nepravidelně až do roku 1961. V 70. letech došlo různými vlivy k poškození kanálu, následná rekonstrukce, na které se podílelo několik organizací, byla započata koncem 80. let a pokračovala až do roku 2001.
Unikátním zážitkem je také expozice plavebního kanálu: Na Jeleních Vrších, na břehu Schwarzenberského plavebního kanálu, ve stodole domu č.p. 13 zřídila obec Nová Pec expozici o Schwarzenberském plavebním kanálu. Expozice dostala jméno KANÁL EXPO, které je srozumitelné pro Čechy, Němce, či Rakušany i další návštěvníky.